Nikol Novotná

Kariérní úspěchy

  • ISIA Card
  • spolupráce na vytváření dětské metodiky APUL
  • účast na kongresu Interski 2019 v Pamporovo

Kde všude jsi během své kariéry působila?

  • Pec pod Sněžkou
  • Zermatt (CHE)
  • Hachi Kogen (JAP)

Počet odučených sezón: 20

Lektorem APUL od: 2010

Životopis

Od narození bydlím v Peci. Naši správcovali na chatě uprostřed sjezdovky a tak jsem už jako malá musela jezdit na lyžích do školy (do školky jsem z logistických důvodů nemusela). A že to byl někdy pěkný freeride dolů, když nebylo urolbováno a připadl sníh... Někdy mě to pěkně štvalo, zvlášť, když mi ujela "poslední kotva" a já musela domů do kopce pěšky. Nebo když přijeli rekreanti a rozplývali se nad tím, jak je na horách krásně, zatímco já měla do běla omrzlý nos a ještě jsem dostala vynadáno, že jdu pozdě ze školy. Pár let jsem závodila, ale vždycky mě to táhlo spíše do toho lesa. V 15 jsem začala učit a hlavním mottem pro mě bylo, aby to lyžování klienty bavilo natolik, jako mě bavilo jezdit si po lese. A když to baví klienty, tak to baví i mě a je jedno, jestli jezdíme po pás v prašanu a nebo se učíme zastavit. Nikdy není pozdě na spokojený dětství. 

Zeptali jsme se Nikčy

Máš nějakou vzpomínku na výuku, která ti uvízla v paměti?

36 dětí v jedné skupině v hadu, zážitek. A ještě první lekce v Japonsku, kdy mi nikdo z dvaceti dětí nerozuměl anglicky ani slovo. :)

V jakém terénu tě baví jezdit nejvíc? A jezdíš také na snowboardu nebo na telemarkách?

Někde, kde nejsou lidi. Jen lyže, sníh, hory, stromy a je to na mně, mám možnost volby, kudy pojedu, jak pojedu - dá se totiž jezdit úplně všude, když je dost sněhu. To si užívám nejvíc. Abych nevypadala jako úplný asociál, tak tam teda se mnou můžou bejt ještě kámoši. :) Jinak se jdu párkrát za zimu svézt na telemarky, ale na prkně jsem teda hodně dlouho nebyla (myslím, že kdybych měla někoho učit, tak po dvou dnech bude klient jezdit lépe, než já).

Umíš lyžovat s čistou hlavou nebo se neustále kontroluješ a opravuješ?

Kontroluji se jen když mám jet nějakou jízdu třeba na kurzech fakt jako ukázku, nebo na kalibracích apod., ale evidentně mi ta kontrola moc nesvědčí. Když lyžuji sama, tak mi jde o pocit a prožitek, ne o to, co si o mě myslí druzí.

Co bys doporučovala někomu, kdo teprve uvažuje o práci instruktora na horách?

Určitě by bylo fajn mít cit pro komunikaci s lidmi a zároveň umět alespoň trochu lyžovat a vnímat své tělo a pohyby. A hlavně by ten člověk měl mít jasno v tom, že opravdu tu práci chce dělat.

Jak jsi se připravovala na kurz A? A jak jsi zvládla stres před zkouškami na kurzu?

Dělala jsem Áčko ve dvaceti letech v roce 2006. Jelo nás hodně z Krkonoš a já se těšila, že se něco naučím tam. Nepřipravovala jsem se nijak speciálně. Prostě jsem hodně jezdila a učila. Odjela jsem jako čekatel. Na opravky jsem se dokopala až po dalších dvou sezónách v Japonsku a odjela jsem jako Áčkař v roce 2008. Jsem moc ráda, že spoustu lidí z tohoto období zůstává mezi lektory a je mi ctí je všechny potkávat.

Co je podle tebe při výuce začátečníků, kteří jsou poprvé na lyžích, klíčové?

Nejdůležitější je, aby je to bavilo. Samozřejmě mým cílem je, aby se u té zábavy naučili co nejvíc, ale každý má jiné možnosti, na to je třeba brát ohled.

Máš klienty, kteří se k tobě na výuku vracejí? Máš nějakou radu, jak si klienty udržet?

Mám pár klientů - hlavně dětí, kteří se ke mně vrací. No myslím, že to je právě tím, že se baví a hlavně se jim snažím neustále nabídnout "něco nového".

Co tě baví na lektorování? Je težké se vyrovnat s tím, že ne všichni kandidáti udělají zkoušky napoprvé?

Obecně nerada vyhazuji kandidáty. Pořád mě hlodá červíček, že jsem je to mohla naučit lépe. Takže to beru i na sebe. Jsem v tomhle trochu perfekcionista, mám pocit, že když zvolím správnou metodu, tak to nějak naučím každého, bohužel ne vždy se zadaří. Někteří jsou opravdu pro práci instruktora nevhodní. Ale hlavně těm mladším jedincům, kteří neprojdou třeba ani kurzem D, naopak stačí rok pomáhat ve škole, něco okouknout a vrátí se znovu a je to fajn.

Co děláš v létě?

Hodně bajkuju, jinak pracuji jako výzkumný a vývojový pracovník - takže se hrabu v kamení.

Dá se práce na horách dělat celý život?

Já si ty lyže vyvažuji průběžně. Pracovala jsem i 4 roky v "dospělácké" práci a snažila jsem se utíkat na hory, co to šlo. Mám ráda i léto na horách (asi bych nedokázala učit na jižní polokouli, léto by mi potom chybělo). Nakonec jsem našla řešení, kdy jsem 4 dny v týdnu na horách a 3 dny v týdnu bádám. To si ale každý musit nastavit sám. Není na to univerzální trik. Ten svůj tip na spokojenost máme každý v sobě, jen je někdy těžké ho objevit. Znám spoustu lidí, kteří jsou na horách celý život.

Jaký je podle tebe dobrý doplňkový sport k lyžování - ať už v létě či v zimě?

Tak pokud bychom brali to lyžování opravdu vážně, tak bych zvolila nějaký sport na rozvoj síly a rovnováhy. Já bajkuju. Je to můj les. Stejně jako na lyžích si můžu užít freeride s čistou hlavou a je to skvělý. Občas vlezu na slackline a někdy běhám po kopcích s batůžkem plným kamení. Taky ráda lozím, ale na to už nemám moc času, stejně tak jako třeba na surfování...

Snažíš se udržet si fyzičku před zimou nějakým cvičením nebo posilováním?

Jsem lempl. Takže se nijak speciálně nepřipravuji. Jen trochu posiluji core, aby mě nebolela v sezóně záda (to totiž na kole moc nenaposiluji a je potřeba to kompenzovat).

Souhlasíš s tvrzením: "Kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti." ?

Sice souhlasím, ale je otázkou, jak moc a v jaké míře chceme ty možnosti testovat. :) Určitě se dá dělat progres i bez pádů... Protože, když se člověk nachází v zóně stresu, rozhodně to vede k tomu, že jezdí pod své možnosti...

Dokážeš spočítat, kolik párů lyží ti už prošlo pod nohama? A dokážeš se snadno zbavit těch, co už nepoužíváš?

uuuuu....nedokážu.... bude to vysoké číslo. Teď mám doma 7 párů a průběžně se zbavuji těch, které nepoužívám. Slalomky, obřačky, skialpy, freeridovky, telemarky.... starý obřačky, kameňačky slalomky.......když tady po sobě čtu ten výčet, asi bude načase se opět některých párů zbavit. :)

Jak moc se liší běžná výuka lyžování od lektorování na kurzech?

Za mě hodně. Na kurz jdou většinou (skoro) dospělí lidé, kteří chtějí dělat práci instruktora. Chtějí se něco dozvědět a mým úkolem je z nich vytáhnout to nejlepší a připravit je na realitu v lyžařské škole. Zatímco při výuce je mým cílem to, aby se klient pobavil, něco se u toho naučil a přišel zas.

Kolik měří tvoje nejdelší a nejkratší lyže? Máš nějakou oblíbenou délku? A jak to máš s délkou hůlek?

189 cm Freeride x 155 slalomka :). Dřív jsem razila teorii, že čím delší a širší lyže, tím lepší, ale asi už jsem z toho vyrostla. Hůlky - mám různé délky. Ale na sjezdovku mám 120 cm.

Vzpomeneš si jak vypadaly tvoje první lyže? A myslíš, že by ti to šlo na starých dřevěných lyžích, v kožených botách a jednou dřevěnou holí?

Já myslím, že byly dřevěné. Měly ale hrany. Boty už jsem měla plastové.
K těm starým lyžím to mám asi tak:
Poradil mi shůry hlas:
"Na jasanky přišel čas!
Než je schvátí červotoč,
nazuj lyže, jeď a skoč!"
Takže si myslím, že se k tomu stejně jednou vrátím...

Když jedeš vlekem nahoru, sleduješ a přemýšlíš, co bys poradila lyžařům, kteří jezdí dolů?

Někdy ano, je to nešvar, ale zároveň trénink analýzy.

Přišel k tobě na výuku někdy dospělý klient s opačně nazutými lyžáky?

Ano. Paní z Holandska. Neodkázala dopnout boty a nepřišlo jí to divné.

Dnes vidíme jezdit většinu lidí v helmě. Co říkáš na čepici, měla by zůstat jenom na zimní procházky?

Helma je nutnost.

Jak to máš s lyžáky, musíš je mít nějak speciálně upravené? Byly tvé lyžáky třeba před deseti výrazně jiné než ty současné?

Ne. Měla jsem lyžáky 13 let, ale letos jsem si koupila nové - je mi v nich tepleji a upravené je zatím nemám.

Co je podle tebe pohodlnější: boty na vysokém podpadku nebo lyžáky?

Jasně, že lyžáky. Co to je za otázku?

Někdy se stane, že jsou v jedné skupině na výuku lidé z různých zemí. Kolika různými jazyky jsi v takové výuce nejvíce mluvil(a)?

Polsky, holandsky, německy, anglicky, česky....... školka. Přičemž holandsky umím akorát boven wachte a plase. :)

Jak typicky vypadá tvůj pracovní den na horách?

Záleží na počasí, když napadne, tak ráno vyházím sníh na schodech (cca 20 minut), pak utíkám na první lano do lesa, 9-16 učím, pak jdu na výlet na pásech, nebo na večerní lyžování.  Večer posilovna, nebo bazén, nebo sauna. Prostě paráda.

Věčný spor - zapínáš si na lyžácích jako první spodní přezky nebo ty horní?

Spodní asi.

Na čem ve svém lyžování momentálně pracuješ? Kde hledáš inspiraci?

Pracuji na svém volném ježdění. Pořád a průběžně. Inspiraci - všude možně - World freeride tour už jezdit nebudu, ale pořád mám na svém bucket listu pár kopců, které chci sjet. Lákal by mě třeba i Damavand, Írán je nádherná země a lyžování tam stojí za to, když jsme tam jezdili, tak jsem po něm pořád pokukovala! Jen ta politická situace už bohužel není asi tak příznivá jako před pár lety.

Jaká by podle tebe měla být uniforma v lyžařské škole? Vnímáš trendy v oblékání na sněhu?

Mělo by to být oblečení z kvalitního materiálu - přece jen to máme na sobě celou zimu každý den. Nesmí promokat, ale zároveň musí dýchat, učí se v mínus 20, ale i na jaře při 10... je to těžké. Taky by to oblečení mělo být vidět, i když já osobně nosím raději nenápadné barvy. Trendy v oblékání? Tak v kožíšku a zlatý bognerce mě teda fakt nikdy nepotkáte. ;)

Koukáš na filmy o lyžování? Máš nějaký oblíbený film? Jak moc podle reality jsou Snowboarďáci, Sněženky a Machři nebo Osudný svah v Aspenu?

Mám nejraději dva filmy, ale jsou stejně surreal jako výše zmíněné. Ski academy a Šílenci na prknech. Ty 80tky a rané 90tky byly prostě cool.

Máš nějaká zranění z lyžování? A dá se jim vůbec vyhnout?

Klasika, vazy, vyhazovací rameno atd. Myslím, že se jim dá zčásti vyhnout, nebo alespoň je minimalizovat. Ale to by se člověk právě musel věnovat těm kompenzačním cvičením.

Články lektora

Další články
APUL USPOŘÁDAL CTT SAFETY TEST
16.04.2022

APULU SE PODAŘILO USPOŘÁDAT HISTORICKY PRVNÍ SAMOSTATNOU ZKOUŠKU CTT SAFETY TEST A INSTRUKTOŘI APUL POTVRDILI VYSOKOU ÚROVEŇ VZDĚLÁNÍ PŘED MEZINÁRODNÍ KOMISÍ, DO KTERÉ SE POVEDLO SEHNAT TY NEJPOVOL... více

LETNÍ LEKTORSKÝ SEMINÁŘ 2021
21.06.2021

O UPLYNULÉM VÍKENDU, VE DNECH 18. - 20. 6. 2021, PROBĚHL LEKTORSKÝ SEMINÁŘ V JANSKÝCH LÁZNÍCH. PŘEVÁŽNĚ ZÁSTUPCI LYŽAŘSKÉHO, ALE TAKÉ SNOWBOARDOVÉHO A DĚTSKÉHO LEKTORSKÉHO SBORU SPOLEČNĚ INTENZIVNĚ... více

CTT TESTY V EVROPĚ
01.02.2021

POMYSLNÝ EVROPSKÝ VRCHOL INSTRUKTORSKÉHO VZDĚLÁNÍ MÁ ZNÁMY TERMÍNY SVÝCH TESTŮ. ČLENŮM APUL S PATŘIČNÝM VZDĚLÁNÍM UŽ BYLY TERMÍNY TESTŮ KOMUNIKOVÁNY V NEWSLETTERECH APUL, NICMÉNĚ PŘINÁŠÍME TERMÍNY ... více