Marek Kolář

Jaká je Tvá nejvyšší licence?

Kde všude jsi během své kariéry působil?

  • Vrchlabí - Kněžický Vrch, Špindlerův Mlýn
  • Tre Valli (ITA)
  • Arosa, Zermatt (CHE)
  • Mt. Buller (AUS)

Počet odučených sezón: 12

Lektorem APUL od: 2018

Životopis

Vrchlabí - místo narození. To mě určitě předurčilo k tomu být na lyžích více než např. děti z Prahy, ale i tak jsem se k profesionálnímu závodění jako spousta mých kolegů nedostal. Pouze na běžkách jsem každý víkend trávil s rodiči na horách, a tím pádem i moje fyzička byla na úrovni právě závodníků. Ale toho, že jsem do závodění nešel, nelituji. Jinak bych se asi nedostal k práci a životnímu stylu, který vedu teď, naplňuje mě a kde mám vše, co potřebuji.

A co mě baví? Různé kvality i druhy sněhu, lidé s kterými se mohu bavit jejich rodným jazykem a předávat jim nejen znalosti a zkušennosti, ale také kus ze své kultury, takže kus sebe. V lektorování je to potom možnost vyslechnout kurzisty a ukázat jim jaká cesta instruktora může být.

Zeptali jsme se Máry

Máš nějakou vzpomínku na výuku, která ti uvízla v paměti?

Občas vám klienti kladou různá přání. A tak se mi podařilo se svým klientem ze Saudské Arábie sjíždět kopec a byli jsme na tom lyžařsky vlastně v tu chvíli stejně, ačkoliv on jezdil stále v pluhu... mně totiž navlékl svou 3kilovou zrcadlovku, do ruky mi dal GOPRO kameru a do druhé ruky smartphone. "A hlavně foť a natáčej." K tomu jsem vezl hůlky, tak jsem mu ani nemohl ukázat palec nahoru, že mu to jde, což mu vůbec nevadilo, protože mu to nešlo a byl s tím naprosto v pohodě.

Takže mé ponaučení??? Nemusíte jezdit jako pánbůh, ale když třeba umíte skvěle fotit, můžete i tak být velmi žádaným instruktorem/kou.☺️

V jakém terénu tě baví jezdit nejvíc? A jezdíš také na snowboardu nebo na telemarkách?

Jezdím na všem, co nasazené na boty omezuje tření mezi sněhem a mnou a vše se pokouším pomalu a vytrvale zlepšovat. Z terénů asi jako každý správný horal mám nejradši ten nejměkčí - tedy "prašan" "powder" "powpow", však jste jako lyžaři (běžkaři), snowboarďáci či telemarkisté už asi pár takových instagramových hashtagů někde viděli

Umíš lyžovat s čistou hlavou nebo se neustále kontroluješ a opravuješ?

V naší modré knize APUL najdete různé typy lidí a jak se nejlépe učí: já jsem od přírody "doer" tzn. že musím vše zkoušet znovu a znovu, dokud to nevyladím alespoň tak, abych byl vnitřně spokojen. Samozřejmě ovšem potřebuji vidět, co budu dělat, trochu o tom přemýšlet a cítit co např. dělá noha v lyžáku, takže jsem zároveň i trochu "feeler", "thinker" atd. Někdo tomu říká "perfekcionista".

Co bys doporučoval někomu, kdo teprve uvažuje o práci instruktora na horách?

Na světě naleznete pouze málo "lyžovatelných" hor bez instruktorů. A i tam je to krásné. A proto tam my instruktoři,když máme zrovna volno či po sezoně míříme. Tak v nás tom nenechte a pojďte objevovat krásy nejen mladých kocovin ale i skialpů, ctyřtisícovek a hlavně Českých hor! Ty jsou  totiž pro Čechy, a doufám, že nemluvím jen za sebe, z hor ty nejhezčí

Jak jsi se připravoval na kurz A? A jak jsi zvládl stres před zkouškami na kurzu?

Kurz "A" tu není třeba rozebírat. (Beztak se už všichni co na něj jdou znají, na kurzu A1 zjistí co jim ještě k vrcholu chybí a nepotřebujíí o sobě ještě něco dalšího číst). Daleko důležitější jsou všechny kurzy, co k němu vedou tzn. "D" "C" "B" a i např. Race coach, Druhý nástroj či Laviny. V každém s totiž naučíte něco, zalyžujete si s někým jiným a to vás posune dál.

Co je podle tebe při výuce začátečníků, kteří jsou poprvé na lyžích, klíčové?

Nejprve ty začátečníci, ale to je naprostá většina výuky všech škol. No a potom už jen vnitřní klid, dobra kloubní i svalová pohyblivost a hurá na ně.

Máš klienty, kteří se k tobě na výuku vracejí? Máš nějakou radu, jak si klienty udržet?

Vše už tady určitě bylo řečeno. Pokud se vám klient vrátí a chce s vámi opět lyžovat jste dobrým instruktorem a každý z vás k tomu více využije něco jiného. Někdo je super obchodník a vyjednavač, další umí jazyky, třetí umí klienta perfektně zanalyzovat a někdo třeba dobře fotí anebo zná všechny restaurace na svahu i s jejich specialitami a cenami. A věřte mi, že začnete-li s čímkoliv a bude vás to bavit, pak ostatní dovednosti co jsem vyjmenoval i ty další k vám postupně přijdou samy.

Co děláš v létě?

Poslední roky to co v zimě, ale i mě baví jezdit na kole z i do kopce, běhat, týmové sporty a jazyky... a tak cestuji a investuji svůj čas i peníze do lidí, jiných kultur a činností, což se mi potom v tom co dělám vrací

Dá se práce na horách dělat celý život?

Rozhodně do 15 let to je těžké. I když znám i případy kde děti na horských chatách pomáhají svým rodičům za odměnu (lízátko či peníze), tedy pracují mnohem dříve. Osobně to doporučuji jen těm kteří už jako takhle malí vědí čeho chtějí dosáhnout. Ostatní ať radši jezdí na lyžích než si např. v 16 - 35 letech řeknou, proč vlastně já bych nemohl třeba ostatní učit lyžovat.

Tzn. mé doporučení věkového rozpětí: 16 - 99 let! Ve stovce už bych si asi i já chtěl užívat důchodu.

Jaká byla tvoje největší skupina, kterou jsi kdy měl(a) na výuku a jaké to bylo?

15 lidí, národnost: Čína, dèlka trvání: 1 hod, zabrždění na velmi, velmi mírném svahu u větsiny (tzn. 9 lidí) považuji za úspěch.

Jaký je podle tebe dobrý doplňkový sport k lyžování - ať už v létě či v zimě?

Strečink, jízda na kole, běh, jóga, plavání. Dále regenerace různymi formami: wellness, masáže atd.

Snažíš se udržet si fyzičku před zimou nějakým cvičením nebo posilováním?

Ano - běhám 2-3 krát týdně v terénu. Ráno se protahuji či zkouším u toho i dýchat (jóga) a dřep, shyb, klik, + cviky na core systém.

Souhlasíš s tvrzením: "Kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti."?

Až budu mít černé na bílém, kdo to první použil asi přestanu tohle z legrace říkat klientům, když upadnou (ne všem a ne vždy to říkám).

Dokážeš spočítat, kolik párů lyží ti už prošlo pod nohama? A dokážeš se snadno zbavit těch, co už nepoužíváš?

Ne. Lyže nekupuji nové a tím pádem je i po svém ježdění posílám dále. Nové pouze boty a to zdůrazňuji. Nikdy jako instruktoři nepoužívejte nošené či z půjčovny.

Jak moc se liší běžná výuka lyžování od lektorování na kurzech?

Lektor je ten, kdo udělal víc kurzů než účastník kurzu. Někdy poučuješ hodně a někdy třeba poučí někdo tebe

Když jedeš vlekem nahoru, sleduješ a přemýšlíš, co bys poradil lyžařům, kteří jezdí dolů?

Jako všichni instruktoři jsem to už udělal, dělám a je to dobré

Přišel k tobě na výuku někdy dospělý klient s opačně nazutými lyžáky?

Ano. Pozor hlavně u dětí. Dospělého poznáte vždy.

Dnes vidíme jezdit většinu lidí v helmě. Co říkáš na čepici, měla by zůstat jenom na zimní procházky?

Když jsem někde, kde někdo může jet i 100km/h vezmu si helmu, stejně jako na kolo, nejedu-li do města nakoupit přes sídliště.

Jak to máš s lyžáky, musíš je mít nějak speciálně upravené? Byly tvé lyžáky třeba před deseti výrazně jiné než ty současné?

Ano. V Praze Peter Purda (Myslikova 31) udělá vložku na vaše chodidlo, což je třeba. Všechny další systémy jsou super ale nejlepší je asi ještě tvarování botičky pomocí zahřívání a následného obutí lyžáku a zchlazení

Někdy se stane, že jsou v jedné skupině na výuku lidé z různých zemí. Kolika různými jazyky jsi v takové výuce nejvíce mluvil?

Čtyřmi a není to super. Třeba vašim hostům to tak připadne, ale nestihnete nic. Kombinujte jeden a max.2 nerozumí li jeden clověk tomu co říkáte.

Věčný spor - zapínáš si na lyžácích jako první spodní přezky nebo ty horní?

 Nikdy jsem nikoho neslyšel se o tom hádat. A horní zapnete první pouze tehdy, jsou-li lyžáky vychozené a hodně použitě

Na čem ve svém lyžování momentálně pracuješ? Kde hledáš inspiraci?

Freestyle. V lepších kolezích

Koukáš na filmy o lyžování? Máš nějaký oblíbený film? Jak moc podle reality jsou Snowboarďáci, Sněženky a Machři nebo Osudný svah v Aspenu?

Žebříček těchto 3 - Aspen Extreme 89%, Sněženky 65%, Snowboarďáci 49%.

Máš nějaká zranění z lyžování? A dá se jim vůbec vyhnout?

Rameno. Zranění se nevyhnete. Je jen na vás být na správný čas a na správném místě abyste jim předešli a být na ně vždy připraveni psychicky. Protože je to pohyb a sport a mohou přijít